Iga neljas Eesti inimene on vähendanud loomsete toodete tarbimist, ligi 7 protsenti Eesti noortest ei söö liha

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Iga neljas Eesti inimene ehk 26,5% kõigesööjatest Eesti elanikest on vähendanud loomsete toodete osakaalu oma menüüs.

FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Kuula artiklit

Oktoobris MTÜ Loomuse ja Eesti Vegan Seltsi tellitud Kantar Emori uuringu tulemustest selgub, et iga neljas Eesti inimene ehk 26,5 protsenti kõigesööjatest Eesti elanikest on vähendanud loomsete toodete osakaalu oma menüüs.

Veel selgub vastsest uuringust, et 9,2 protsenti plaanib seda teha tulevikus. 1,8 protsenti on loomsetest toodetest juba loobunud kas osaliselt või täielikult.

Kantar Emori vastse uuringu tulemustest selgub, et 19,7 protsenti Eesti elanikest, kes käivad väljas söömas, tellib toidukohas alati või tihti taimset toitu.

«Märkimisväärne on ka fakt, et 3,2 protsenti Eesti noortest vanuses 15–24 eluaastat on veganid ehk täistaimetoitlased,» nentis MTÜ Loomus projektijuht Anita Jürson.

«Veganite osakaal selles vanuserühmas on enam kui viis korda kõrgem veganite arvust kogu Eesti elanikkonnas (0,6%). 1,2% Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks. See protsent on samuti kõige kõrgem 15–24-aastaste noorte seas: 3,6%. Ehk siis, liha ei söö 1,8% Eesti elanikest ning 6,8% Eesti noortest vanuses 15–24 aastat.»

Eesti Vegan Seltsi juhatuse liikme ja sotsioloogi Kadri Aaviku sõnul võib veganluse suuremat populaarsust Eesti noorte hulgas selgitada näiteks sellega, et noored on sotsiaalmeedia kaudu loomakaitse ja -õiguste ning veganlust puudutava infoga rohkem kokku puutunud, olles osa ingliskeelsest globaliseerunud meediaruumist.

Ka Jürson peab oluliseks mõjutajaks taimetoitlust propageerivaid ühinguid ja ettevõtmisi.

«Olulist rolli on kindlasti mänginud iga-aastane Taimetoidumess ja näiteks Loomuse poolt juhitud «Taimsete valikute» programm, mille eesmärk on suurendada söögikohtades taimsete toitude pakkumist,» selgitas Jürson.

Kolm toitumist puudutavat küsimust olid Eesti Vegan Seltsi ja MTÜ Loomuse tellimusel lisatud Kantar Emori 1000 vastajaga igakuise CAWI-buss uuringu kahte uuringulainesse ning tegemist on üldkogumile (15–74-aastased) esindusliku veebiuuringuga. Elanikkonnaküsitlus toimus 2018. aasta oktoobris.

Toitumist puudutavate küsimuste lisamist Emori veebiuuringusse toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Populaarne

Tagasi üles