«Tibukarbi»-kaanetüdrukut mäletad? Vaata, milliseks on ta tänaseks sirgunud!

Kalevi "Maiuspala" kommikarbi kaaned: enne ja peale aastat 2011.

FOTO: Kommivabrik Kalevi arhiivifotod

Kuula artiklit

Kes meist ei teaks kodumaise kommivabriku Kalev aastaid toodetud ning enamiku eestlaste seas palavalt armastatud Maiuspala kommikarpi ning sellel olevat tibudega kaanetüdrukut? Maitsemeel toob lugejani sellesama kaanetüdruku kaotamise ja leidmise loo.

Läbi põlvkondade on legendaarne Maiuspala kommikarp olnud eestimaalaste seas üks armastatumaid – karbi kaanel olev tibudega blond tüdruk ning selle sees peituvad ülimaitsvad roheka pähklipuruga šokolaadikommid ei ole tänaseni vist veel kedagi külmaks jätnud.

«Maiuspala komme hakati tootma 1956. aastal – ning tõsi, see on praegugi turu-uuringu andmetel enimostetud kommikarpide seas,» alustas Kalevi kommivabriku kommunikatsioonijuht Ruth Roht. 

Selle kommikarbiga on tema sõnul seotud palju legende ja vastuseta küsimusi. «Täpselt ei ole tänaseni teada, kellele kuulub nende suurepäraste pralineekommide väljamõtlemise au. Suure tõenäosusega on autor Kalevi kunagine peatehnoloog ja hilisem ettevõtte juht Edda Maurer,» jätkas Roht. 

Palju tekitas küsimusi alates 1970. aastast Maiuspala karpi ehtinud kaanetüdruku päritolu: kes on see väike blond tüdruk ja mis on temast tänaseks saanud?

Kalevi teadur Otto Kubo meenutab: «Tollase direktrissi Edda Maureri kutsel käisid Kalevis külas Eestis ringreisil viibivad Itaalia fotograafid. Nad pakkusid oma töid Kalevile ja nende seast valiti välja kaks fotot: üks nüüdseks juba legendaarne Maiuspala tüdrukuga ja teine – kolme väikese spanjelikutsikaga.»

Mõlemad hakkasid kaunistama Kalevi kommikarpide kaasi: üks siis Maiuspala ja teine liköörikommide oma. Need karbid tekitasid parajat furoori: tegemist oli tolle aja mõistes otsekui välismaa pakenditega, tolleaegses Nõukogude Liidus täiesti uue kvaliteediga.

Kahjuks ei ole tänaseni teada, kes oli Itaalia fotograafide modell Maiuspala kommikarbi kaanefoto tegemisel – tegemist võis olla eestlasega, aga sama hästi võis tüdruk olla ka itaallane või mõne muu rahvuse esindaja.

«Tänaseks peaks see tütarlaps olema juba umbes neljakümneaastane naine,» sõnas Roht. 

Aasta 2011: Maiuspala saab uue kaanestaari

2011. aastal sai kommikarp endale uue kaanetüdruku, kuna esialgse foto kvaliteet oli pikaajalisest kasutamisest juba tugevasti kannatada saanud ning pilt oli tuhmunud. Ainus lahendus oli otsida uus võimalikult sarnane blond modell ning lavastada kogu stseen koos tibudega uuesti.

«Maiuspala» kommikarbi kaanetüdruk Sonja Nämi koos väikese õe Stefiga.

FOTO: Allar Mehik

Nii kuulutas Kalev välja fotokonkursi, kuhu laekus 1276 pilti. Nende seast valiti Maiuspala karbi kaant kaunistama viieaastane Sonja Valgamaalt. «Modellivahetus õnnestus suurepäraselt – paljud inimesed pole tänaseni märganud, et tüdruk kommikarbi kaanel on vahetunud,» lausus Roht sõbraliku muigega.

Tänaseks on kaanetüdruk Sonja saanud 13-aastaseks ning elab endiselt Valgamaal Otepää vallas. Ent Maiuspala-kommikarbi legendi osaks jääb ta tõenäoliselt alatiseks. 

Populaarne

Tagasi üles